22. juuni 2024

Mai kuukiri nr 91

Eesti Kultuuriseltside Ühendus soovib kõigile tublidele eesti seltsidele imelist maikuud! Algamas on suvehooaeg, kus sündmusi toimub väga palju ja mitmes paigas korraga. Juhtub nii, et igale poole ei jõua, kuigi korraldajad näevad sündmuste ettevalmistusega suurt tööd ja hoolt. Siin heaks abiliseks Eesti Kultuuriseltside Ühendus. Ootame teie teateid, uudiseid ning kaastöid koos värvikate fotode ning videoklippidega, et jagada ka teistele seltsidele, mida toredat olete ära teinud ning talletada toimunut.

Mai kuukiri on allalaetav siit: Mai kuukiri nr 91 – Eesti Kultuuriseltside Ühendus

SELTSIELUST kirjutatakse:

Külaseltsid on meie uhkus

Jagame siinkohal Pärnumaa Audru lehes ilmunud lugu kohalikust seltsielust.

Mitmel piirkonna tegutseval külaseltsil on juubelid ja seltsid võtavad sel puhul rääkida oma tegemistest. Seltside panus ja väärtus on hindamatu, sest niikaua, kui püsivad meie külaseltsid ja on inimesed, kes panustavad külaseltside tegevustesse, püsivad ka meie külad. Suur tänu teile selle eest ja palju jõudu sellel teekonnal! Aapo Ilves on öelnud: Iga linn ja riik on alustanud külana. Kuni elavad me külad, saame püsida!

 


Sari “Mina, eestlane”

Mina, eestlane Rakvere- Juhan Kunderi Rahvakool

EKSÜ saatesari “Mina, eestlane” käis seekord külas Kunderi Rahvakoolil, kus õpetaja, kirjaniku, ühiskonnategelase Juhan Kunderi Rahvakooli kolmekümmet tööaastat Rakveres tutvustab Maia Simkin. Juhan Kunderi Rahvakooli aadress Rakveres on Niine 4, raudteejaama vahetus läheduses. Sama maja kohvikus toimetab Bonzo. Kui te soovite, et EKSÜ tuleks teie juurde ja teeks seltsist tutvustava saate, siis andke meile teada!

Elva kool sai hariduse tamme.

Aprillikuu esimesel päeval oma 95. sünnipäeva tähistanud EKSÜ auesimees ning tunnustatud haridustegelane Valter Haamer otsustas kingituseks saadud noore tammepuu istudada koolimaja juurde, avaldades lugupidamist Elva koolile, kus ta on aastatel 1949 -1959 töötanud ajalooõpetaja ning õppealajuhatajana. Valter Haamerit peetakse Elva kooli legendaarse direktori Arvo Mälbergi „maaletoojaks“. Töötades juhtival kohal Elva rajooni haridusosakonnas oli just tema see, kes Arvo Mälbergi Elvasse kutsus. Ta on avaldanud artikleid haridusest, kultuurielust ja pedagoogikast ning koostanud kultuuriloolisi ülevaateid ja kogumikke.

AUDIO

Läti Eesti Seltsi aprillikuine raadiosaade

02.aprillil, teisipäeval, algusega kl 20:15 Eestis/Lätis kehtiva aja järgi, oli Läti Raadio 4 kavas taas me eestikeelne raadiosaade. Väljaspool Lätit kuuldav veebis   https://lr4.lsm.lv/lv/lr4/

Tammsaare majamuuseum Šotsis jutustab eestlaste lugu

Saade oli eetris: 8. ja 15. aprillil  18:40,soovi korral saab ülekannet kuulata ka internetist:

https://www.grad-petrov.ru/online/

Õied Eesti Aiakesest

Tammsaare muuseumi direktriss Diana Gubareva tervitab Eestimaad saabuvad imeilusa kevade puhul

 

Lahkunud on….

Mai Raud- Pähn oli Eesti Rahva Muuseumi sõber ja toetaja ning Eesti Rahva Muuseumi Sõprade Seltsi liige alates 1995. aastast. Ta oli aktiivne kultuurisidemete vahendaja Eesti ja Rootsi vahel ning tegeles Eesti kultuuripärandi kaardistamise ja säilitamisega Rootsis. Mai oli ka Rootsi Eestlaste Liidu auliige ja kandis oma kogukonnas sajandi eestlase tiitlit. 2001. aastal tunnustas Eesti president teda Valgetähe medaliga, juba auväärse 100-aastasena sai Mai 2020. aastal Aino Järvesoo nimelise auhinna eesti kultuuri ja keele hoidmise eest välismaal.


Seltside aprillikuised ettevõtmised

Mihkli Kultuuriselts pidas aastakoosolekut

Mihklid tähistasid kevadpüha 5. aprillil Elomaa talos ja seekord oli piduõhtu seotud munadepüha pärimusega. Pidu algas õpetaja Piret Seloneni eesti keele õppurite munadepühade teemaliste plakatite näituse ja kevadluuletustega. Lapsed ise tehtud õpilaste tehtud plakatite fotod, õpetaja Piret Seloneni juhendusel. QR-koodi alt sai nende loetud luuletusi kuulata.

ERMi Sõprade Selts ERMi sünnipäeval

Nagu igal aastal oli sünnipäeva  hommikul  sõprade esimene käik Jakob Hurda  juurde , et viia tervitusi ja süüdata tänutäheks küünlad.

ERMis aga tantsiti, lauldi, avati näitus, peeti perepäeva ja toimus veel palju põnevat. Vähem kui kuu aja pärast ehk siis juba  14. mail on ERMi Sõprade Seltsi 30. sünnipäev   

Kas keel muudab meelt?

27.04 alustas ERMis järjekordne kultuurikursus, mille pealkirjaks “Eesti keele praktika kultuuriruumi tutvustamise kaudu”. Esimesel kokkusaamisel tõdeti, et eesti keel on huvitav.
Koos käidi ERM-i püsinäituse „Kohtumised“ keelekatla saalis ja vaadati muuseumis toimunud ümarlaua „Võime rääkida: kas keel muudab meelt?“ salvestust, millele järgnes arutelu.

 

Sa olõt illos

Nii laulsid 5 toredat prouat oma uhketes rahvariietes Tallinna Sikupilli Lasteaia lastele ja tööperele. Thea, Külli ja Silvi kuuluvad folklooriansamblisse „ Liiso“, kelle juhendajaks on pärnakas Katrin. Tema klaverimängu, õpetussõnade ja laulu saatel pandi lapsed ja õpetajad tantsima ning mängima Sangaste „Kullimängu“.

Üksi, üheskoos, käsikäes

Helsingi segarühm Ülelahedad korraldas juba neljanda tantsupäeva Helsingis ” Üksi ja üheskoos, käsikäes”

Hoolimata Ilmataadi viguritest tulid tantsijad ja pealtvaatajad – kaasaelajad  kohale ning  tuju oli kõigil imeline. Hoides oma rahvatantsu elus ka väljaspool Eestit hoiame oma kultuuri ja juuri elavaina; käies koos hoiame oma ühtekuuluvust ja kogukonnatunnet.

 

Vaimustavad kollektiivid

20.04 olid Narva Eesti Seltsil külas külas Pärnu naiskoor Leelo ja Haaslava meeskoor

Külalised tulid tutvuma Narva linnaga. Olenemata maha sadanud paksust lumest ning külmast kevadilmast said üle vaadatud kõik Narva silmapaistvamad kohad.


Meie partneritest kah:

Eestirootslaste talgud Pakritel

Traditsiooniks saanud talgud Suur-Pakri Suurkülas said teoks tänu kohalikule kogukonnale (Jaanika ja Kalev Põldver ja Erik Söderberg), kes korraldasid kogu logistika ja meil (Kalev Kukk, Jana Stahl koos Mihkel Armiga) jäi üle ainult kohale minna ja kaasa aidata ammuse unistuse teostamisele.

Nüüd on Suur-Pakri Suurküla pooled talud saanud talunimedega sildid.


TULEMAS

Kuningriik rajab labürinti

Torgu Kuningriik korraldab 25. mail talgud, mille käigus plaanitakse Sääre külas Sääre tipu kinnistule rajada muinasaegsete tavade järgi rituaalne kivilabürint. Torgu kuningriigi vardja

Kaupo Vipp ütles, et spiraalsed labürindid olid eriti levinud rannikul, kus meremehed viisid neis läbi soodsa reisi ja kojupöördumise tagamise rituaale.

Audru-ajaleht-2024-03

Partnerite kuukirju:

Üleilmse eestluse uudiskiri, aprill 2024

Rootsi Eestlaste kuukiri, aprill 2024


LÖÖ KAASA, LIITU MEIEGA:

Rõõmsad ja vajalikud üritused, koostegemised, eesti keel, koduloo uurimine, rahvatantsu ja kohaliku toidukultuuri hoidmine Eestis ja välis-Eesti seltsides saavad Sinu tuge, kui
liitud Eesti Kultuuriseltside Ühenduse liikmeskonnaga!

Aitame muuta sul oma seltsi sündmust nähtavamaks ja leida uusi sõpru nii Eestist kui üleilma. Tahad toetada Eesti kultuuri, tahad tegutseda ühiselt, siis liitu meiega, seltsis on segasem!
EKSÜ e-kuukirja saate muuta veel sisukamaks, kui saadate varakult teateid ja kajastusi oma sündmustest meie aadressile info@kultuuriseltsid.ee

Kuukirjaga saate liituda, kui saadate kirja aadressile info@kultuuriseltsid.ee EKSÜ tegemistega saab tutvuda kodulehel www.kultuuriseltsid.ee ja https://www.facebook.com/eestikultuur