25. juuli 2024

Eesti kultuurigruppe kohtab kõikjal ehk külas Siberi setodel

Äsja põnevalt Siberi-reisilt saabunud Rõka Külaseltsi esindus osales 11. kuni 20. oktoobrini Krasnojarskis soome-ugri rahvaste kultuuripäevadel. Enne eesti kinonädala ja kultuurifestivali avamist jõuti külastada ka sealseid eesti külasid.

Haida ja Uus Petseri külades tähistati ühiselt Mihklipäeva – meid võeti vastu rõkkava seto leeloga ning juhatati rikkaliku peolaua taha. Kui Haida ja Uus Petseri küla elanikud rõhutavad just oma seto päritolu ja räägivad omapärast vene-seto segakeelt, siis Uus Suetuki rahvas üllatab oma suurepärase eesti keele oskusega. Ehkki kohalikus külakoolis käib õpe vene keeles, õpivad kõik kooli kolmteist õpilast usinasti ka eesti keelt. Loetakse raamatuid ja õpitakse eestikeelseid laulukesi.

Külades ringi liikudes torkas silma elanike positiivsus ja abivalmidus – ei mingit ohkimist lihtsate elutingimuste ega raskete põllutööde üle! Toit lauale tuleb oma majapidamisest, on mahe ja värske. Pea igas peres on lehm ja kodulinnud – kanad, haned või kalkunid. Sigade arvu ei tea aga keegi, sest nemad naudivad rõõmsat sea-elu, vudides vabalt mööda küla ringi. Kuigi iga loom teab oma kodu, ei aja keegi ära ka võõrale õuele eksinut.

Elanikkond külades on pigem vanemapoolne – noored kolivad linnadesse, töökohtadele lähemale. Kui Eestimaal on paljud väikepoed oma uksed sulgenud, siis igas Siberi külakeses on kauplus, väike klubihoone ja raamatukogu. Isegi telefoniputka telefon toimib!

Maal liigub aeg siiski omas rütmis. Ei tormelda ega aeta taga viimase malli vidinaid. Elu juhib loodus ja loomapidamine. Lüpsmised-söötmised vajavad igapäevahoolt, kuid põllutöö käib ikka päikese ja päeva järgi. Kui sajab vihma – puhatakse, hea ilma korral tehakse kõik tasa…


„Rõka Külaselts ja sõbrad“ – nii meid Krasnojarskis kutsuti, nautis küll sealset elu-olu ja sooja vastuvõttu, kuid panustas ka ise kultuuripäevade edukasse kulgu. Igas kohas pakkusime kodu-Eesti toodetest valmistatud suupisteid. Peramaa Puhkekeskuses tegutsev Rõka Külaselts on agar Peipsi toidu propageerija, nii koosnes ka suupistelaud peamiselt Peipsi kandi andidest: suitsulatikaga täidetud korvikesed, ulukilihaleivad sibula ning soolakurgiga, rulaadi- ja pasteediampsud, jne.

Meie muusikaline kollektiiv ja noore lõõtsamehe Henrik Hinrikuse hoogsad rütmid võeti kõikjal soojalt vastuv. Külli Kella juhendamisel lauldi ning õpiti selgeks mitu rahvalikku tantsu.

Igas peokohas viidi läbi ka töötubasid – „Meistriklasse“ nagu Venemaal on kombeks öelda. Meie grupiga liitunud Tatjana Sigacheva Peterburist õpetas nukkude meisterdamist ning Külli tutvustas erinevaid paelte punumise võtteid.

Kogu reisi finaaliks oli osavõtt Krasnojarski linna teadusraamatukogus toimunud soome-ugri rahvaste kultuuripäevadest. Meie põhitegevused töötubade näol olid samad, kuid seal tuli „Rõka KS ja sõbrad“ välja veelgi suurema kavaga – häält said teha kõik kohapealt laenatud pillid ja kogu meie grupp. Märksa rikkalikum oli ka suupistelaud.

Vaid aasta EKSÜ liikmena tegutsenud Rõka Külaseltsi jaoks oli see reis juba arvult neljas kohtumine väljaspool Eestit tegutsevate eesti kultuuriseltsidega. Kaks korda on käidud Kabardiini-Balkaarias ja Stavropoli krais ning kevadel võeti osa Praha Eesti päevadest.

Järgmisel aastal on külaseltsi rahvas aga ise vastuvõtja pool, sest peab ju üle terve maailma tegutsevaid eesti kultuuriseltse koondav Eesti Kultuuriseltside Ühendus oma suvist suursündmust -Suvekooli just Järvselja kandis Peramaal.

 

Külli Kell
MTÜ Rõka Külaselts

Reisi algusest saab lugeda koos galeriiga siit: https://kultuuriseltsid.ee/eksu/2019/mihklipaeva-festivalist/

Galerii: https://vk.com/kraevushka?w=wall-29947751_25071&z=album-29947751_267930838

Galerii: https://www.facebook.com/henrik.hinrikus/posts/2472429632794723

Galerii: https://www.facebook.com/henrik.hinrikus/posts/2474364182601268

Galerii: https://www.facebook.com/henrik.hinrikus/posts/2481725521865134

Galerii: https://www.facebook.com/pg/rokakulaselts/posts/

Video lingid: https://vk.com/feed?z=video-5433048_456239818%2Fbbd6a732b089710991%2Fpl_post_-17684629_1793

https://vk.com/feed?z=video-17684629_456239080%2Fb8d4768c33a31c2ae4%2Fpl_post_-17684629_1794