2. juuni 2023

Sügiskultuurilaat – väljanäitus Kanepis

Oranžil põhjal taastatud ajalooline Kanepi Laulu Seltsi lipp a. 1869.

Kanepi Laulu Seltsi (KLS) sügiskultuurilaat-väljanäitus toimus Kanepis 23. septembril 2017. Kella kümnest kaheni  oli kõigil huvilistel võimalik osa saada meeleolukast kultuuriprogrammist ja tutvuda Kanepi kihelkonna aktiivsemate MTÜde, seltsingute ja külade tegemiste ning toodetega.

Laada avas seltsi esimees Kalmer Lina, tutvustades rahvale sündmuse tagamaid ja eesmärke. Laadapäeva juhtis Marju Jalas.

Kultuuriprogramm algas Kanepi segakoori esinemisega, kõlasid „Kanepi hümn“ ja mitu armsaks saanud laulu koorirepertuaarist, akordionil saatis dirigent Kalev Lindal. Oma  lugude ja lauludega astus üles Kanepi kitarristide ansambel Capo, juhendaja Ülar Kõrge.  Särtsakaid ja pilkupüüdvaid tantse esitasid Kanepi line-tantsijad ja tantsurühma Päripidi võrratutes mustlasriietes tantsijad, rühmade juhendajateks Marika Drenkhan ja Marija Drenkhan. Osula seenioride tantsurühm Ummamuudu astus üles traditsiooniliste rahvatantsudega, juhendaja Signe Kiilu.

Kultuuriprogrammi lõpetas Alle-Saija Teatritalu põneva teatritükiga „Surnud hinged,“ näitetrupi juht Ingrid Ulst. Kogu päeva jooksul tegi muusikat ansambel Heino Tartes ja noored sõbrad.

Rahvas nautis soojas sügispäevas nii laulu, tantsu kui ka etendust ning külastas müügipaviljone. Võimalik oli tutvuda Kooraste küla tegemistega ja saada Kooraste raamatu omanikuks, silitada imearmsaid jänkusid ning tutvuda kauni käsitööga.

Põlgaste seltsid olid välja pannud oma käsitööd, aiasaadused, küpsetised ja lihatooted. Ka Prangli Külaselts ja Ala-Juusa Talu Ihamarust ning Kanepi rahvaletuntud ja armastatud toiduvalmistajad olid rahvale näitamiseks kaasa toonud palju ilusat käsitööd, aiasaadusi ja hoidiseid, maitsta ja osta sai küpsetisi, hoidiseid, suitsusinki, liha ja kala.

Erilist silmailu pakkusid Kanepi keraamiku Agnese imelised tooted ja ei puudunud ka Naha Talu armas kunst ja luulekogud.

Naiskodukaitse Kanepi jaoskonna vapper esindus koos külaseltsiga Saverna KesKus tutvustas naiskodukaitsjate tegevust ja Saverna võrratuid matka- ja terviseradu.

Laadalised said oma suu magusaks teha Saverna taluperemehe Hans Tooveri kasvatatud viinamarjadega, mida oli võimalik ka osta.

Äsjaloodud Kanepi Kodukaunistamise Selts pakkus mitmesuguseid  istikuid, jagades samasväärt nõu ja abi kõikidele aiandushuvilistele.

Oma tegemisi tutvustasid Eesti Maanteemuuseum, Varbuse Muusikamõis ja Viia Jaani Labürinditalu (kõik Postiteelt).

Külalised väljastpoolt olid Veriora Tsunft õpitoa ja käsitöödega ning Osula Külaselts käsitööde ja aiasaadustega.

Väljanäitusel uhkeldasid ilusad suured kõrvitsad, vigurporgandid ja hiidsibulad. Nunnunäituse esikoha pälvisid Vaike Kottisse kõrvitsad.

Hapukurgivõistlusele laekusid viie perenaise kurgihoidised, parimaks tunnistati Liivi Kodase hoidis. Loterii „Allegri“ andis võimaluse valida auhindu raamatutest lillesibulate ja hoidisteni välja.

Loterii tulu läheb KLSi järgmiste sündmuste korraldamise fondi. Päeva jooksul valmis ühistöös pidulik Kanepi võileib „Külavöö,“ mille pikkuseks  mõõdeti 9 meetrit ja 11 sentimeetrit.

Kogu see uhke ja maitsev rekord võileib söödi lõpuks ühiselt ära. Et rahvas saaks sukelduda Kanepi kuulsasse ajalukku, oli KLS pannud infotahvlid Weizenbergi tänava (Kanepi peatänav)majade juurde, kus varemoli asunud mõni äri või ettevõte. Nii oli kõikidel huvilistel ilusal ja päikeselisel laadapäeval võimalus teha kena kultuurilooline jalutuskäik.

Infotahvlid jäävad välja  veel mõneks ajaks. Erilise sündmuse puhul lehvis seltsimaja ees teiste tähtsate lippude seas uhkelt ka 2016. aastal KLSi poolt taastatud ajalooline Kanepi Laulu Seltsi laulupeolipp (aastast 1869), mille originaal asub muuseumis.

Olgu öeldud, et Kanepi Laulu Selts koondas oma algusaegadel  ühisettevõtmisteks kohaliku kihelkonna rahvast,  nüüdne kultuurilaat oligi omamoodi soov vana traditsioon uuesti käima lükata ja püüe uue Kanepi suurvalla seltse ja külakogukondi ühistegevuseks motiveerida.

Tundub, et rahvale ettevõtmine meeldis, selliseid sündmusi seltsidega võiksime ka edaspidi korraldada, miks mitte järgmisel korral mõnes Kanepi kihelkonna teises kohas.

Täname kõiki eelpoolmainitud isetegevuskollektiive kultuuriprogrammis esinemise eest! Suur tänu osalejatele: Kristel ja Urmas Kivirand Kooraste Külaseltsist, Hennu Krukov Mesipuu Talust, Helin Vill Naha Talust, Urmas Roht  Kanepi Kodukaunistamise  Seltsist, Agnes Moritz, Tiia Hallop ja Liivi Kodas Kanepist,Milvi Klaar, Helina Sarnit ja Nipi Talu Põlgastest, Tuulike Mölder Kanepi Naiskodukaitsest ja külaseltsist SavernaKesKus,ReeliKork Postiteelt jaEesti Maanteemuuseumist, Kalev Lindal Varbuse Muusikamõisast, perekond Seeme Ala-Juusa Talust, Aivar Täpsi Viia-Jaani Labürinditalust ja Hans Toover Savernast.

Täname Prangli Külaseltsi, Veriora Tsunfti jaOsula Külaseltsi! Täname kõiki KLSi liikmeid ja meie häid abilisi Taunot, Lindat, Liisit ja Jaani ning sügiskultuurilaata toetanud Kanepi Seltsimaja ja Kanepi Vallavalitsust!

Edu ja kaunist sügise jätku kõikidele! 
Kalmer Lina, Meelis Vahtramäe, Marju Jalas, Heli Adamson, Vaike Kottisse
KLSi juhatuse liikmed

Fotod: Vaike Kottise ja Linda Jalas

Rohkem pilte väljanäitusest leiab FB grupist Meie Kanepi.