23. Mai 2024

Eesti kirjanduse kooslugemispäev 2024 Prantsusmaal

30. jaanuaril tähistasime Prantsusmaal lastega eesti kirjanduse päeva, mis on ühtlasi kirjanik Anton Hansen Tammsaare sünniaastapäev. Meilgi oli laual väike sinimustvalge lipp koos meie rahvuslinnu suitsupääsukesega.

Osalesime „Eesti keele huvilistega Prantsusmaal“ kooslugemispäeval juba neljandat korda, järgides Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Tuglase Selts Soomes üleskutset. Sel päeval loevad eestlased ja Eesti sõbrad üle maailma üht ja sama eesti raamatut, et väärtustada  eesti kirjanduse tundmist ja eesti keele oskust. Ühiselt lugedes saavad ka väliseesti lapsed tuttavaks samade lugude ja tegelastega, kes Eestis elavate laste ellu kuuluvad. Nii säilib ühine kultuuriruum ning Kunksmoor, Sipsik, Naksitrallid, Nublu, Lotte ja Londiste jäävad eesti laste ühisteks tuttavateks sõltumata elukohariigist. Lastekirjanduse koos lugemine ühendab peresid ja põlvkondi ning eestlasi üle maailma.

Eelnevatel aastatel oleme lugenud koos Luksemburgi, Saksamaa, Šveitsi, Norra ja Eesti lastega koos Zoomis Aino Perviku „Kunksmoori” (2021), Eno Raua „Naksitralle” (2022) ja Andrus Kivirähki „Sirli, Siim ja saladused” (2023).
Seekord lugesime 30. jaanuaril üheskoos Kadri Hinrikuse raamatut „Taks ja Dogi”, millest Eesti Lastekirjanduse Keskus oli kooslugemiseks välja valinud lood „Lõhnad” (lk 23-25) ja „Matk” (lk 56-58), mis koos tõlgetega erinevatesse keeltesse olid olemas keskuse kodulehel: https://elk.ee/lastekirjandus/raamatusoovitused/kooslugemise-paev/

Meie lõime nagu eelnevatelgi aastatel Zoomis lugemissilla, seekord Prantsusmaa, Saksamaa ja Šveitsi vahel. Vesteldes raamatust, tuli välja, et raamatut „Taks ja Dogi“ oli seekord lugenud vaid Heidi Šveitsist. Varasematel kooslugemispäevadel olid mitmed lapsed Aino Perviku „Kunskmoori“ ja Eno Raua „Naksitrallide“ ning ka Andrus Kivirähki raamatutega juba enne tuttavad. Seekord olid kõigil Lastekirjanduse keskuse kodulehelt väljatrükitud raamatupeatükid, sest kellelgi ei olnud endal seda raamatut kodus olemas. „Naksitrallide“ kooslugemispäeval 2022. aastal olime saanud võrrelda erinevaid väljaandeid: 1972.aastal ilmunud esimene raamat, (mis on 50-aastane ja rännanud minuga kaasa Eestist Prantsusmaale), 1975. aastal ilmunud teine raamat, 1984. aastal ilmunud kordustrükk.

Nüüd said lapsed meie kooslugemispäeval infot raamatu autori Kadri Hinrikuse kohta. Samuti sai esitletud äsja ETV2 eetris olnud telesaadet „Lastekirjandusministeerium: Piip, Tuut ja Kadri“, kus minister Piip ja minister Tuut töötavad oma kabinetis Toompeal, mis veidi meenutab raamatukogu. Seekord kohtusid nad kirjanik Kadri Hinrikusega, kes koos illustraator Elina Sildrega on välja andnud raamatu „Taks ja Dogi“.

Soovi korral saavad lapsed hiljem seda saadet järele vaadata.

Iga laps sai lugeda Eesti Lastekirjanduse Keskuse poolt kooslugemiseks väljavalitud lõiku peatükist “Lõhnad” ja „Matk“. Seejärel arutlesime loetu põhjal, mis meelde jäi ja kuidas meeldis. See lugu meeldis, sest oli soravalt ja vahva sõnakasutusega kirja pandud, nagu Henri ütles. Siis leppisime kokku, et kõik joonistavad loetu põhjal pildid ja laevad need soovi korral teemaviitega #loemekoos2024 veebi üles.

Lastel oli veel lõpuks hea võimalus omavahel eesti keeles vestelda, mida nad muidu igapäevaselt teha ei saa. Küsiti koolikorralduse kohta eri maades, kui pikk on koolipäev, kuidas keegi kooli läheb, kui kaua see aega võtab, mis trennis käib jpm.

Tundub, et lastele meeldis koos lugeda ja eesti keeles rääkida.

Saime infot kaeEesti kirjanduse päeva tähistamisest tütre Greta Viimsi Koolis, kus eesti keele õpetaja viis lapsed Viimsi Raamatukokku ja pidas kirjanduse tundi hoopis seal. Raamatukogus arutleti eesti kirjanduse päeva teemal ja iga  õpilane pidi kaasa võtma raamatu, mida ta parajasti loeb, ning valmistuma aruteluks järgmiste küsimuste põhjal:

  1. Mis on viimane raamat, mida sa lugesid/loed praegu?
  2. Miks on/ei ole raamatute lugemine sinu jaoks oluline?

Kindlasti toimus Eestis ja mujalgi veel mitmeid huvitavaid eesti kirjandusega seotud üritusi. Meil oli Prantsusmaal igal juhul väga põnev kooslugemispäev.

Mailis Sütiste-Gnannt
Guermantes, 30.01.2024