22. Jul 2024

VII soome-ugri festival Krimmis

8. septembril Krimmis Alushtas toimunud VII soome-ugri rahvaste festival kujunes tõeliselt pidulikuks.

Festivali galakontsert toimus Alušta sanatooriumis “Slavutich”. Osalesid filharmoonia solistid Mordva ja Mari Eli vabariikidest ning vokaal- ning tantsu kollektiivid, üksikesinejad Krimmi ja Sevastopoli erinevatest paikadest.

Külalised demonstreerisid soome-ugri rahvaste kultuuride mitmekülgsust.

Suurt huvi pakkus väljapanek Venemaa Föderatsiooni Soome-Ugri Kultuurikeskuse, Eesti Vabariigi  ja Eesti Kultuuriseltside Ühenduse erinevatel aegadel kingitud vihikutest, brošüüridest, ajakirjadest, suveniiridest, kunsti- ja käsitööesemetest. Esitleti ainulaadseid autentseid esemeid, mis on loodud sajanditevanuseid käsitöötraditsioone järgides. Irina Petruchek koostas Krasnodarka külas Eesti naiste kootud rätikute näituse.

Eestlased, marid, mordvalased, udmurdid, komid ja nende sõbrad tantsisid, laulsid, mängisid pilli ja lugesid luuletusi. Festivali raames luges oma luuletuse ka Krimmi Eesti Seltsi esimees Olga Skriptšenko, mis oli trükitud värskes raamatus “Meie põlvkond” ja andis selle üle kultuurimaja raamatukogule. Ka üliõpilane Vasim Marashli luges eestikeelse luuletuse. Eesti käsitöö ja suveniiride näitus äratas kohalolijate hulgas suurt huvi.

Festival tõi taaskord esile erinevate rahvaste väärtuslikke traditsioone ja rõhutas meievahelise harmoonia tähtsust.

Olga Salman
Krimm