19. juuni 2024

Aprilli kuukiri nr 57

EKSÜ sündmused

Aprilli kuukiri on tervikuna alla laetav siit: Aprilli kuukiri nr 57

Mina, eestlane V – Hirvo Surva

27. märtsil jätkasime veebiseminari sarja “Mina, eestlane”. Seekord oli külaliseks Eesti Koorijuhtide Liidu looja Hirvo Surva. Teemaks – Ida-Virumaalt koorimaailma. Temaga vestles EKSÜ juhatuse liige ja Hirvo koori laulja Külli Kell.

Sari jätkub.

 

EKSÜ emakeelepäev: KEEL MÄNGU VÕI MEEL KÄNGU otse-eetris

Kuna tavapärased kogunemised on märtsikuu sees ebasoovitavad ning tahtes ka laiemale publikule tutvustada sõnade mängu, mida võimaldab meile meie ilus emakeel, siis plaanisime seekordset emakeelepäeva lustlikult ja veidi teistmoodi. Saates kõlavad Keiti Vilmsi kelmikad keelesäutsud.

 

Eesti keele masintõlke ja toimetamise/õigekirja programmid 2020

Lisasime meie kodulehele nimekirja eesti keele masintõlke ja veebisõnastike võimaluste kohta. See asub nüüdsest alaliselt meie kodulehe alaservas.

 

 

 


Meie filmiarhiivi

Film Kaukaasia eestlastest

Šotsi kohalikest arhiivimaterjalidest 2006. aastast pärit dokumentaalfilm Kaukaasia eestlastest. Film valmis Eesti Aiakese 120. sünnipäevaks ning olümpiaeelsete ümberehituste vastu. Filmis näidatakse tänaseks hävinenud külaatmosfääri.  Film vene keeles.

 


Konkursid

Oodatakse Jakob Hurda rahvuskultuuri auhindade kandidaate

Püüdes jäädvustada meie ärkamisaja sümboli, rahvaluule- ja keeleteadlase Jakob Hurda (1839-1907) mälestust ning ergutada rahvuskultuurialast tegevust vabariigis ja Põlva maakonnas, annab Jakob Hurda nim. Põlva Rahvahariduse Selts 24. juulil 2021 Põlvas 30. korda välja Jakob Hurda rahvuskultuuri auhinnad. Tähtaeg 14. aprill!

Mulkide Selts hakkab välja andma Adamsoni nimelist loomestipendiumi

Aprillist kuni 1. septembrini 2021. toimub Hendrik Adamsoni murdeluulekonkurss eesmärgiga elustada  murdeluulet  ning tunnustada ja tutvustada üldsusele murdeluule autoreid, kelle looming on kaasa aidanud murde hoidmisele elusana, murdeluule loomisele ja levitamisel.

 


Emakeelepäev

Emakeelepäeva ümarlaud Tamperes

14. märtsil 2021a toimus emakeele ümarlaud Tamperes, mille korraldas Tampere Eesti Klubi koostöös Soome Eesti Noored ry-ga. Ümarlaua eesmärkideks oli teada saada emakeelse õpetuse hetkeseis Pirkanmaal ja arutleda ülesoomeliste eestikeelsete õppimisvõimaluste üle. Rääkisime ka õppematerjalidest, raskustest emakeele õpetamisel ning koostöövõrgustikust. Kohtumine toimus ZOOM vahendusel.

 

Emakeelepäeva vestlus

Emakeelepäeva tähistamiseks kohtusid 14. märtsil Turu Eesti keskuse Facebookis virtuaalselt Eestis elav luuletaja Maarja-Liis Mölder ja Soomes elav näitleja Siim Maaten.

Kui palju kaalub nende jaoks tekst? Kas kunstniku elu peab olema raske?
Mis on luule juures paeluv?
Ettevaatust!
Kuulis uut ja vana eesti luulet.

 

Emakeele jälil

Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhinna tänavune laureaat Jüri Viikberg esines  ERMi ja ERMi Sõprade Seltsi kutsel ettekandega “Emakeele jälil” 19. märtsil Eesti Rahva Muuseumis.

Päeva juhatasid sisse 2020. aastal keeleauhinna pälvinud Helle Metslang ja ERMi direktor Alar  Karis.

 


Meie liikmete muid tegemisi

Marko Veisson Folgiklubis

Marko Veisson (s 1976) on eesti antropoloog ja muusik. Ta on tudeerinud Tartu Ülikoolis, kaitsnud magistrikraadi sotsioloogia alal ja omandab doktorikraadi sotsiaal- ja kultuuriantropoloogia erialal Helsingi Ülikoolis. Töötab TartuÜlikooli Viljandi Kultuuriakadeemias sotsioloogia ja kultuuriantropoloogia lektorina.

 

 

Mikkeli Eesti Keskus üllitas raamatu

”Nõia 13 nõiapere lood” on luule-värviraamat, mis on mõeldud kasutuseks õppematerjalina väikeste lastega

peredele, lasteaedadele, lasteringidele, eel- ja algkoolidele mõnusaks ajaveetmiseks ja lugemishuvi tärkamise tekitamiseks koos käelise tegevusega. Kirjuta ostusoovist mikkelieestikeskus@gmail.com.

 

 

Kujuteldav Eesti

Vaatamata erilisele olukorrale, tegi Peterburi rahvatantsurühm “Neevo” märtsis mitu ülesastumist. 7. märtsil osales Peterburi Eesti Kultuuriseltsi juures tegutsev rahvatantsurühm “Neevo” online-üritusel “Kujuteldav Eesti”.

Rahvatantse esitati kolmes variandis: 1 – Tants armastusest, lüüriline tants; 2 -Tants, mis kajastab igapäevaelu, rituaali, inimelu; 3 – kevade tants, mis peegeldab ärkamist

 

Kevadine seltsiarutelu Karjalas

24. märtsil kutsusid Karjala rahvuspoliitika ministeeriumi töötajad Eesti seltsi “Kolle” ning kreeka kultuuri seltsi “Ellada” esindajaid kohtumisele. Arutasime hetkeseisu,  möödunud aasta raskusi, tegime plaane selleks aastaks sh mitmeid võimalikke uusi algatusi. Kohtumise ajal otsustasime, et eestlaste selts “Kolle” tuleb järgmisel korral kohale looga Eestist.

 

 


Krimmi rubriik

Krimmi rahvaste kevadpühad

Sevastopoli Eesti selts osales folkloori- ja muusikafestivalil “Krimmi rahvaste kevadpühad”. Eripreemia sai Eesti seltsi liige Marina Papelbu ootamatu endavalmistatud fantaasiarikka kostüümi eest. Festivali korraldas Sevastopoli linna rahvuskultuurikeskus ja sellest võttis osa 15 rahvuslikku kultuuriseltsi. Festival lõppes kontserdi ja tantsukavaga.

 

Krimmi kaader. Eestlased. Krimmi lugu

26. – 28. märtsini 2021 toimus Simferopolis esimene ülevenemaaline etnograafiliste filmide võistlus “Krimmi kaader”. Kokku osales võistlusprogrammis 35 tööd Venemaa 15 piirkonnast. Nende hulgas esitleti dokumentaalset etnograafilist filmi “Eestlased. Krimmi lugu.” Film on filmitud Krimmi Eesti Seltsi stsenaariumi järgi Venemaa soome-ugri kultuurikeskuse toel.

 


Partnerite tegemisi

27.-28. märtsil kohtus virtuaalselt Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu täiskogu

27.-28. märtsil kohtus virtuaalselt Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu täiskogu, et kinnitada aruanded ja uued tegevussuunad. Keskorganisatsioonide esindajaid kaheteistkümnest riigist tervitas Eesti välisminister Eva-Maria Liimets video vahendusel.

 


Tulekul

Virtuaalfoorum eestlastele üle ilma

Välisministeerium kutsub kõiki 13. aprillil esmakordselt toimuvale üleilmsete eestlaste virtuaalfoorumile.

Foorumit juhatab ajakirjanik Neeme Raud.
Ülekanne on Worksupi keskkonnas ning toimub eesti keeles, otsetõlked inglise ja vene keelde. Foorum on ka järelvaadatav.

 


Partnerite infolehed

Kultuuriministeeriumi infokiri märts 2021

Eesti Folkloorinõukogu aprill 2021

 


EKSÜ e-kuukirja saate muuta veel sisukamaks, kui saadate varakult teateid ja kajastusi oma sündmustest meie aadressile info@kultuuriseltsid.ee

Kuukirjaga saate liituda, kui saadate kirja aadressile info@kultuuriseltsid.ee EKSÜ tegemistega saab
tutvuda kodulehel www.kultuuriseltsid.ee ja FBs