23. Mai 2024

Vanemuine meenutas suurmehi

Vanemuise Seltsi segakoor tähistas veebruaris mitme eesti kultuuriloo suurkuju tähtpäevi. Selleks rännati Oskar ja Rudolf Kallase, Anna Haava, Aino ja Jaan Tamme, Rudolf Tobiase, Johannes Kappeli, Mihkel Lüdigi, Cyrillus Kreegi, Mart Saare, Jakob Hurda, Lydia Koidula ja Miina Härma radadele.

Meie kultuurireisi peamine eesmärk oli 9. veebruari kontsert  algusega kell 15 Jaani kirikus, millega lõpetasime Miina Härma 155.  sünniaastapäeva tähistamine. Tegelikult oligi 9. veebruaril  juba helilooja 156. sünniaastapäev.

Külastasime mitut kultuuriloolist paika  –   L. Koidula elukohta Kroonlinnas, arvatav M. Härma elukoht Tsitadelnaja tänav Kroonlinnas, Jaani kiriku kvartal jne. Viibisime Vassili saarel J. Köleri ning A.Weizenbergi õpingukoha, tööpaiga ja   elukoha kunstide akadeemia juures. Iisaku katedraalis uudistasime J. Köleri maale.

L. Koidula elukoha ees toimus segakoori Vanemuine lühikontsert. Kuulajaid aina kogunes ja kogunes. Imekaunilt kõlas L. Koidula ja G. Ernesaksa “Mu isamaa on minu arm“.

Ülevaatliku ekskursiooni koos asjakohaste selgitustega viis 8. veebruari hommikul läbi Peterburi Eesti Seltsi esinaine Viiu Fjodorova. Tuhat tänu talle! Samal päeval  said huvilised kuulata ka etnograafia muuseumi teaduri Olga Kalinina ettekannet “Eestlased Peterburis” ja vaadata üle muuseumi näitused.

9. veebruaril toimus eestikeelne jumalateenistus Jaani kirikus, kus teenis õp Kaido Soom Tartust, orelil Sergei Varšavski (Peterburi). Teenistusel laulis segakoor Kaja (Peterburi), koraalikoori rollis oli ka segakoor Vanemuine. Kontsert, millel  kõlas  Peterburis õppinud ja elanud eestlaste (Tobias, Kappel, Lüdig, Kreek, Koidula, Haava ja muidugi Härma) looming, oli meeldejääv.  Valli Ilviku oskuslikult koostatud kava sai suure tunnustuse osaliseks. Meisterlikult esitasid kava  segakoor  Vanemuine, meesansambel WanSel, solistid Anneli Raiend (sopran), Janika Jakobson (alt), Anneli Klaus (orel). Dirigent ja klaverisaatja oli Valli Ilvik.

Tänu Eesti Kontserdile ja Jüri Leitenile korralduse eest. Täname ka Peterburi konsulaadi peakonsulit Carl Eric Laantee Reintamme kontserdi külastamise ja tänusõnade eest. Meie kontserti kuulasid  veel kultuuriatašee Dimitri Mironov Moskva Eesti saatkonnast,  vaimulikud (sh. Ingeri kiriku õpetajad), Peterburi Eesti Seltsi pere ja rohkelt kontserdikülastajad. Täname kõiki! Peterburi  jäi meie hinge.


16. veebruaril oli rukkikrahvi Friedrich Bergi (1845-1938) suur juubel, möödus 175 aastat tema sünnist Tartus. Meesansambel  WanSel süütas kell 13 küünlad Sangaste kalmistul, kõneles  Valli Ilvik.

Sangaste lossis algas kell 15 suur juubelikontsert. Esinesid Tõlliste-Puka- Sangaste segakoor ja Tarvastu-Õru laulukoor (dirigent Margit Aigro). Kaasategev oli ka Piret Rips-Laul (klaverisaated). Kooride etteastete vahel sai kuulata ettekandeid Bergist ja tema tegemistest.

Viimasena paluti lavale ansambel WanSel (juhendaja ja klaverisaated Valli Ilvik). Meestelaul mõjus lossis suursuguselt. Krahv Berg armastas koorilaulu. Tema sagedasteks külalisteks olid meeskoorid. Eriti sage külaline oli Tartu meeskoor Eduard Tubina juhatusel.

Krahv Bergi lemmikpuu oli tamm. Tema juubelitamme istutame lossi juurde sellel  sügisel.

Egne Raamat
Valli Ilvik

Kaanefotol. Vanemuise koor ning Peterburi Eesti Seltsi liikmed ühisel lõpulaulul.

Videolõik lõpulaulust: https://www.facebook.com/Rooste.Priius/videos/3429812970422373/