21. juuli 2024

Vanemuise Seltsi kuldne sügis

Vanemuise Seltsi kollektiivid olid 14.  septembril Võrus ja Võrumaal külas Ristimetsal ehk Friedrich  Reinhold  Kreutzwaldil.

Lugesime Võru linnapargis Kalevipoega ja süütasime küünla Fr. R. Kreutzwaldi ausamba jalamil. Kell 14 algas kirjanduslik-muusikaline pealelõuna Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseumis. Esinesid meesansambel  WanSel, Sigrid Vinn (viiul) ja Anu Loona (klaver) ning Vanemuise Seltsi näitetrupp. Ettekanded Kalle Loonalt ja Valli Ilvikult kajastasid Lauluisa elu Võrus ning seoseid Vanemuise Seltsiga.

Saadjärve algatusrühm rääkis Kalevipoja kujust,  mis peab valmima 2020. aastaks ja kutsus üles annetama. Soojad tänusõnad esinemise ning Kreutzwaldi sõna ja mõtte elava hoidmise eest andsid edasi muuseumi juhataja Aimi Hollo  ja Võru Instituudi direktor Rainer Kuuba. Meiepoolne tänu uue kauni Lydia kohviku perele, kes meid maitsva koogi ja pirukatega kostitas.

Kreutzwaldile meeldis matkata Rõuges, sestap viis meiegi tee sinna. Peatusime Rõuge kiriku juures, kus  õpetajaks on olnud meie seltsiga seotud Rudolf Kallas, süütasime küünlad Vabadussamba jalamil.

Nautisime kaunist järverohket maastikku ja rääkisime Lauluisast.  Reisi lõpp-punkti, Eesti Ema monumendi juures peeti viimased  ettekanded.


Kuldne sügis algas 23.09.2019 kell 10.50
23.09 1851 sündis Karl August Hermann – Vanemuise kooride taktikepi hoidja aastatel 1873-78, 1881-1884 ja 1886. Hermanni tippaasta oli sel aastal 4. üldlaulupeo (Tartus) organiseerija.

Süütasime küünlad maestro kalmul Tartus Uus-Jaani kalmistul. Valli Ilvik kõneles Hermannist kui Vanemuise Seltsi esimehest (1888-1890; 1894-1896)


24.09 jätkasime Lydia Koidula luule lugemisega Tartus, poetessi monumendi ees juba 10. korda. Vaba lava – lugejaid oli päris palju. Veel kahel korral oktoobris ja novembris ikka 24. kuupäeval.


28.09.2019 muusikapäeva eel viis reis muusika suurmehe Arvo Pärdi Keskusesse Laulasmaale. Meeleolu toetas kogu päeva vältel imekaunis sügisilm. Süütasime Metsakalmistul mitmetel kalmudel – Konstantin Päts, Lennart Meri, Georg Ots, Tarmo Leinatamm, Lydia Koidula ning laulsime poetessi tekstile G.Ernesaksa poolt helindatud Eesti laulupidude lemmiklaulu “Mu isamaa on minu arm”.

Kadrioru pargis Fr.R. Kreutzwaldi monumendi juures (autor Endel Taniloo) kõlasid read eeposest “Kalevipoeg” – “Laena mulle kannelt, Vanemuine”.

Pärdi keskuses valitses lummav vaikus, Pärt ise ütleb valge vaikus, milles sisalduvad kõik värvid. Meiegi hing helises seal kõikides sügise värvides.

Valli Ilvik
Egne Raamat

 

Fotod: Rainer Jänes, Liina Miks, Egne Raamat