18. Jul 2024

Jaanuari kuukiri nr 87

EKSÜ juhatus alustas uut aastat ühise seltside istumisega Narvas. Juhatusele esitati ka üks liitumistaotlus. Jutuks tulid seltside plaanid 2024. aastaks ning võimalused koostööks. Hinge jäi lumisest ja külmast päevast soe tunne.

 

 

 

Kogu kuukiri on allalaetav siit: Jaanuari kuukiri nr 87

Mina, eestlane – lauluisa Kreutzwald seltside maailmas

26. detsembril möödus 220 aastat Kreutzwaldi sünnist. Aimi Hollo ja Heli Raudsik näitavad, mida suutis 100 aastat tagasi, 1923 asutatud Kreutzwaldi Mälestuse Jäädvustamise Selts. Jakob Tedre ostis Kreutzwaldi järglastelt mööblit, raamatuid jm. Muuseum avas ukse 1941, väljapaneku koostasid Rudolf Põldmäe, Aino Undla ja juhatajana alustas Jakob Teder.

 


VÄRSKEID TRÜKIMATERIALE

Peterburi Teataja nr 95

 

Ajakirjas Horisont ilmunud lugu Abhaasia eestlastest

 


AUDIO

Läti raadio eestikeelne saade

Väljaspool Lätit kuuldav veebis https://lr4.lsm.lv/lv/lr4/ (mis avaneb vaikimisi vene keeles, kuid avanemise hetkel on ülal ka aken muu keele, nt eesti keele valimiseks) 20:15 algav saade. Põhisündmused, millest tuleb juttu – 1944.a Suurpõgenemise teabeseminar Riia Eesti põhikooli õpilastele Läti Okupatsioonimuuseumis 8.novembril ning meie hõimurahva liivlaste lipu ja hümni 100 aasta tähistamisest Riias 19.novembril, kõlab ka liivi hümn (samal viisil eesti ja soome hümniga).

 

Kohvilaud: Tõnis Kipperi autorisaade Kadi raadios. Juttu tuleb Torgu Kuningriigist.

 


SARI – MEIE MEISTRID

Siberi eestlaste käsitööst

Seekordses järjeloos võtame vaatluse all kaugel Siberis elavate eestlaste käsitöö näited. Nii Krasnojarski krais kui Omski oblastis on palju eestlaste asundusi. Sealsed prouad on tuntud kudujad  ja nukumeistrid.

Vera Oinets rääkis, et mõni aastat tagasi annetasid nad etnograafiline muuseumile labakindad kollektsioon ja mänguasju vastavalt Anu Raud  skeemidele.

 


RISTSÕNAMÄNG!

F.R.Fahelmann 250

Detsembris on F. R. Faehlmanni 225 sünni aastapäev. Selle puhul on Rakke Haridusselts koostanud Faehlmanni teemalise ristsõna.

Osalejate vahel loosime 10. jaanuaril välja väikesi auhindu. Palun teha lahendatud ristsõnast foto, kus on vastatud KÕIGILE küsimustele ja saata aadressil rakkeharidusselts@gmail.com

 


SELTSID DETSEMBRIS

Tere kinnas II

10. detsembril toimus Peterburi Rõbatski kultuurimaja eestvedamisel järjekordne etnofestival “Tere, kinnas”.

Festivalist võttis osa Peterburi Eesti Kultuuriseltsi liige Tatjana Sigacheva. Ta tegi ettekande suvel EKSÜ suvekooli järel külastatud Heimtali muuseumist, Anu Rauast, tema kiriloomadest, nukkudest ning eesti sõrmikutest.

Etnograafiline lugemine eestlastest

15. detsembril 2023 toimusid Krimmi Etnograafiamuuseumis Krimmi etnograafilised lugemised, mille raames pidas Krimmi Eesti Seltsi aseesimees Irina Petruchek põhjaliku ettekande kirjaniku ja koduloolase Leonhard Salmani rollist Krimmi eestlaste ajaloo uurimisel.

Muuseumis demonstreerisid seltsi liikmed kirjaniku raamatuid, arhiividokumente, Krimmi eestlaste kartoteeki, mille Leonhard 35 aasta jooksul koostas kui ta tegi Eesti ekspositsioonis pildistamisi.

 

Värske videolõik Krimmi eestlastest

Eestlased kodanikufoorumil

Kabardi-Balkaari vabariigi Kultuuriministeerium pidas 19.12 Nalchikis iga-aastast Kodanikufoorumit.

Sellest kutsuti osa saama muude kultuuriseltside hulgas ka kohalik eesti selts “Kodumaa” . Selts osales osales sündmusel 3 naisega. Esindatud olid kõik kohalikud konfessioonid.

Eestlasi sealkandis armastatakse. Alles sellel nädalal esitas üks kohalik kabardiinlanna avalduse “Kodumaa” seltsiga liitumiseks. Temale Eesti ning eesti kultuur väga meeldivad.


AASTALÕPU KOKKUVÕTTED, JÕULUD

Viru-Nigula Hariduse Seltsi jõulupeol pastoraadis meenutati möödunud 20 tegevusaastat täis tööd ja meeldejäävaid sündmusi. 86st projektist päris mitmed on olnud seotud kas väikeste omaloomnguliste lavastuste või külalisetendusega. Möödunud suvel sai aga muuseumi õuele toodud p ä r i s ehtne algupärane suvelavastus. Isegi ei julgenud esialgu loota, et sellest ideest tegudeni jõuame… Kuid seekord leidus palju heasoovlikke toetajaid ja entusiastlikke kaasalööjaid.

 

Trollid jõuluturul

Esimese advendi hommikul on Trollid varakult üleval ja üks punasetriibuline seelik teise järel siseneb telki, kus me hakkame koos lastega jõulukaunistusi tegema. See meisterdamine toimub nime all “Maailma jõulud”, kus erinevad rahvused täidavad advendiaja mitmesuguste vahvate tegemistega. Meie peamiseks materjaliks on käbid, millest valmistame nii päkapikke, kuusepuid kui pärgasid. Käbide ja paberist lumehelvestega ehtisime ka telgi, nii et uksest sisse astudes tekiks tõelise jõuluvõlumaa tunne.


Kärstna môisas oli täämbe Mulkide Seltsil äraütlemede tore olemine

*2023 . aasta Mulkide almanakk sai rahva ette toodu, kirjuteje tänatu
* üten jôululôuna söödu ja äid suuve jagatu
*jôulumehele salme loetu
* Tôrva muusikakooli laste imeilust laulu kulleldu
* Tôrva rahvamuusikude Kirime pillilugude järgi tantsu löödu

Olge te kôik tänatu ilusa laubase päeva iist ja iki oitu siin maa pääl- nii inimese kui Mulgimaa.

 

Seltsi 15. jõulukuine mõisareis viis sadakond seltsi liiget  reedel, 8. detsembril kunagise Liivimaa piiril asuvasse Räpinasse, kus avastamist ootasid Sillapää loss ja veel mitmed põnevad paigad. Loomulikult ei saanud me ilma peatumata mööda sõita imekaunist stiilsest kirikust, mille sisseõnnistamise ajaks on märgitud aasta 1785.

 

 

 

Eesti jõuluõhtu Mikkelis

20.12.2023 oli Mikkeli teatri kolmapäevaklubis võimalus nautida eestipärast jõuluhõngulist pidu – muusikat, kunsti ja toitu! Eestipärane jõulumeeleoluline õhtu sai teoks sujuvas koostöös Mikkeli Eesti Keskus ry, Hattu ry ja restoraniga Bistro Holvi ning tänud ka Mikkeli teatri ja Mikkeli linna kultuuriosakonnale.

Šveitsi eestlaste jõuluistumine

Häid jõule kõik see Šveitsi Eesti pere! Kes Šveitsis, kes Eestis, loodame, et saate pühad veeta oma kallite keskel. 🎄❤️Seltsi jõulupidu toimus seekord Zugis, vanas püssirohu tornis e Pulverturmis. See oli seltsile mõnus rüütellik peopaik, kus lapsed tegid loomadeteemalise etenduse, üllatusesinejana astus üles haldjalik Ingrid Lukas ja mõnus kodune toit täitis kõikide kõhud: kõrvitsasupp, raclette’i juust ja jõulumaitseline tiramisu.

24. detsembril kogunesid Eesti seltsi “VIRU” liikmed traditsioonilisele jõulukoosolekule.

Tutvusime Eesti jõulukaartide kollektsiooniga 20. sajandi 20-80ndatest ning kostitati Eesti köögiga. Soovime kõigile Eesti inimestele kauneid jõule, tervist, pere õitsengut ja kõigi soovide täitumist.

 

Tara linna eestlaste jõuluistumine

23. detsember 2023 peeti Omski oblasti Tara linna kultuurimaja kontserdisaalis Balti rahvaste stiilis jõulupidu nimiega “Advendipärg – sõpruse pärg”. Üles astusid Tara piirkonna kunstikollektiivid.  Teiste rahvusrühmade hulgas oli vokaalansambli “Rõõmus” esitus oli särav ja omanäoline, Publik aplodeeris kui talle lauldi meeleolukat eestikeelset laulu “Jõulud”.

 

Seto Kuningriik ERMis

28. detsembril külastas ERMi Seto kuningriigi saatkond, kuhu kuulusid sootska ning Seto Kongressi peavanem Jane Vabarna, Setomaa noorsootska Gerd Palok ja Setomaa Liidu pealik Margus Timmo. Vahetati häid soove ja kingitusi ning loomulikult võeti koos üles ka ehe setokeelne laul.

 


PARTNERITE KUUKIRJU

Eesti Folkloorinõukogu kuukiri dets 2023

Rootsi Eestlaste Liit, dets 2023

Üleilmse eestluse uudiskiri, dets 2023


LÖÖ KAASA, LIITU MEIEGA:

Rõõmsad ja vajalikud üritused, koostegemised, eesti keel, koduloo uurimine, rahvatantsu ja
kohaliku toidukultuuri hoidmine Eestis ja välis-Eesti seltsides saavad Sinu tuge, kui
liitud Eesti Kultuuriseltside Ühenduse liikmeskonnaga!
Aitame muuta sul oma seltsi sündmust nähtavamaks ja leida uusi sõpru nii Eestist kui üleilma.
Tahad toetada Eesti kultuuri, tahad tegutseda ühiselt, siis liitu meiega, seltsis on segasem!
EKSÜ e-kuukirja saate muuta veel sisukamaks, kui saadate varakult teateid ja kajastusi
oma sündmustest meie aadressile info@kultuuriseltsid.ee
Kuukirjaga saate liituda, kui saadate kirja aadressile info@kultuuriseltsid.ee EKSÜ
tegemistega saab tutvuda kodulehel www.kultuuriseltsid.ee ja FB