21. juuli 2024

Võsu liivaskulptuurid 2021

11. juulil 2021 kell 11.00-16.00 toimub Võsu rannas taas perevõistlus “Võsu Liivaskulptuurid”.  

 Sel aastal oleme Lahemaa Rahvuspargi sünnipäeva auks valinud taieste teemaks “Seiklused Lahemaal”. 

Päevajuhi rolli on enda kanda võtnud Jüri Muttika ning muusikaga loob hea tuju Jon Arnold Mikiver.  

Iga aastaga on üritus kasvanud nii osalejate kui ka pealtvaatajate arvu poolest. Ilusa rannailmaga on oodata meisterdama rohkearvuliselt osalejaid ning uudistajaid veelgi enam.  

21 aastat tagasi toimunud väikesest kohalikust sündmusest on tänaseks välja kasvanud Võsu suve üks kindlatest kaubamärkidest. Ja mitte ainult. Korraldajad oskavad mõelda suurelt ja tänu sellele on Võsu liivaskulptuuride päev leidnud kajastust üle Eesti, mis omakorda on sõpruskondade ja perekondade kõrvale toonud osalema ka professionaalseid kunstnikke. 

Kui 2014. aastal osales 9 võistkonda ning skulptuurid olid pigem väiksemõõtmelised, siis aasta-aastalt kasvasid nii osavõtjate arv kui ka skulptuuride suurus. On südantsoojendav, et meisterdama tullakse suisa kolm põlvkonda koos. Üritusest võtavad osa ka professionaalsed kunstnikud-skulptorid. 

Võsu kultuurikalendris on Võsu Liivaskulptuuridel nüüdseks juba oma kindel koht. Tegemist on Lahemaa ainsa rannaga, kus regulaarselt liivaskulptuuride tegemises mõõtu võetakse ja küllap seetõttu oleme pälvinud ka suuremat tähelepanu.  

Meisterdamisvõistlus on mõeldud perekondadele, sõpruskondadele, töökollektiividele jne – kõik on oodatud. Eesmärk on tutvustada ühistegevuse võimalusi – mida kõike on võimalik Eestimaal teha, näha ning kogeda toreda seltskonnaga. Pakkume peredele võimalust luua ühiseid mälestusi ühistest tegevustest. Sellel aastal on oma osalemisest teada andnud professionaalsed skulptorid. Just katsed nende eeskuju järgida on liivaskulptuuride taset iga aastaga tõstnud. 

Liivaskulpuuride meisterdamine tutvustab Võsu, kui suurepärast puhkuse sihtkohta. 

Soomes elav Kerli Muruvee on ürituse korraldamisega seotud aastast 2018. Tema südamesooviks on kaasata aastast aastasse üha enam võõrsil elavaid eestlasi. Näidata, et ka distantsilt on võimalik panustada kodukoha elu aktiivsemaks muutmisesse, kutsuda kokku suvel Eestimaale puhkama sõitnud inimesed.  See omakorda annab juurde veel ühe mõõtme, kodukoha patriotismi, ehk ela sa kui kaugel tahes, oma kodukoht jääb ikka südame külge ja tähtsaimaks paigaks maailmas. Võsu Liivaskulptuuride järjepidevus annab sellele eelpoolnimetatud patriotismile lisaväärtuse, millele lisandub Eesti põhjaranniku ühe pärli tutvustamine üle maailma. Aastaid on olnud ürituse osalejate hulgas välisriikide kodanike, kes ikka ja jälle tulevad rõõmuga uuesti osalema. 

Liivaskulptuuride ehitamisel võisteldakse meeskonnaga. Taieseid hindab tuntud inimestest koosnev žürii, mille esimeheks on armastatud kunstnik Teet Suur, kes oma teostega on viinud Eesti maailmas pildile. Sellel suvel ootame võistlema 30 või enam võistkonda ja kõiki osalejaid ootab auhind. 

Meisterdama tulles palume kaasa võtta oma töövahendid – labidad, kühvlid, kastekannud, ämbrid, rehad ja muud vajaminevad tööriistad. Oma võistlustöö täiendamiseks võib kasutada ka läheduses saadaolevat looduslikku materjali. 

Võistkonnad soovitame eelregistreerida, sest ettevalmistatavte liivakuhilate, ehk siis platside arv on piiratud. 

Registreerida saab oma võistkonna telefonil 53473058 või kirjutades vosuliivaskulptuurid@hotmail.com.  

Võsu Liivaskulptuuridele panevad õla alla Haljala vallavalitsus, Võsu Vabatahtlik Tuletõrjeühing, Meie Toidukaubad, Võsu Ukulele, Sirena Pubi, Argo Latt, Urmas Osila, Tarvas Print, Baseilo OÜ, Palmse Mehaanikakoda OÜ, Palmse mõis, Vihula mõis, Põhjakeskus, Eesti Politseimuuseum, Rakvere Linnus, Rohuaia Kohvik, Rakvere Piimaühistu, Mesi24, Farmi, Saarefood; Idüll, Tallinna Linnamuuseum, Rannarahva Muuseum, Eesti Meremuuseum, Eesti Vabaõhumuuseum, WOW Elamuskeskus, Eesti Maaelumuuseumid, Kalevipoja Koda, Eesti Kaevandusmuuseum, Narva Muuseum, Pokumaa, Lottemaa, Karupoeg Puhh, Puhka Eestis. 

Ootame teid, rõõmsatujulised osalejad ja ilus ilm! 

Lugupidamisega, Kerli Muruvee+358401829991

Näidised eelmistest aastatest. Fotode autor- Avo Seidelberg