22. Sep 2023

Eesti ja Soome kultuuriruumi tihedas koostöös sünnib uus oratoorium.

Urmas Sisask, Dom, Opus 159. Uus oratoorium Eesti ja Soome kultuuriruumi tihedas koostöös sünnib esmaettekandena 24. novembril 2018 kell 19 Turu toomkirikus.

Turu toomkiriku, Soome kultuuri hälli ja hoidja ajaloost kõneleva teose heliloojaks on Eesti üks tuntumaid elusolevaid heliloojaid Urmas Sisask. Libreto kirjutas Turus elav kirjanik Harri Raitis, kelle sulest on sündinud romaane, näidendeid, esseesid ja ooperilibretosid. Muusikalise teostuse eest hoolitseb Turu muusikamaailma raskekahurvägi. Teose kannavad ette Turu Toomkiriku kooridepere ja meeskoor Laulun Ystävät kokku umbes 150 lauljaga. Kaasas on keelpilliorkester, neli solisti, kaks organisti (Toomkiriku peaorel ja kooriorel), käsikellade ansambel Hups!, plokkflöödikvartett Bravade; lisaks kõlavad klavessiin, bongod, tamburiinid.

Oratooriumit juhatab toomkiriku kantor Anu Åberg. Tegemist on Toomkiriku ajalooga muusikalises suurvormis – see algab keskaegse tantsuga, selles kõlab renessanss- ja barokkmuusikat, on kosta 1827. aasta suurtulekahju kõminat, ning teos lõpeb hümnilaadse “Turu lauluga”. Oratooriumi produtseerib Soome suurim estofiile ja kohalikke Eestist pärit inimesi ühendav mittetulundusühing Varsinais-Suomen Viro-keskus ry. Oratooriumi „Dom“ esiettekanne saab teoks ka tänu Turu toomkiriku koguduse ja Turu linna ühisele pingutusele. Esiettekanne on Soome ja Turu linna kingitus Eesti Vabariigi 100. Aastapäevale.

—————————————————————————————————–

Urmas Sisask elas ise mitu aastat Turus ning just Aura jõe orgu ja Toomkirikut koos selle ümbrusega tajus ta väga inspireerivatena. Heliloojale jäi kustumatu elamus virmalistest, mida ta ühel kirkal talveööl Haliste kose kohal nägi. Sisaski igapäevane jalutuskäik kulges Halistelt piki jõekallast Toomkiriku juurde ja tagasi, ning nende jalutuskäikude ajal sündiski mõte kirikule pühendatud oratooriumist. Eesti Keskuse (Varsinais-Suomen Viro-keskus ry) kaudu tutvus Sisask kirjanik Harri Raitisega, kes kirjutas oratooriumi teksti.

2017. aasta suveks oli kiriku ajalugu jutustav libreto valmis ning Sisask jätkas õhinal muusika loomist. Varasügiseks oli teos lõpetatud, 2017. aasta lõpus kolis Sisask tagasi Eestisse ning seega võib oratooriumis “Dom” näha tema Soome-perioodi lõppakordi. Samas on tegemist tema suurejoonelise kingitusega Soome peakirikule ning teose ettekanne on ühtlasi Turu linna kingitus Eesti Vabariigile selle sajanda sünnipäeva puhul.

Projekti toetab „Eesti Vabariik 100 väliseesti kultuuriühingute projektikonkurss”.

 

Eva Finch / Kirsi Äyräs,
Turu Eesti keskus