22. Июл 2024

52. New Yorgi Eesti Kultuuripäevad

PRESSITEADE. Selleaastased, järjekorras juba 52. New Yorgi Eesti Kultuuripäevad toimuvad 4.-7. aprillil ning toovad tavapäraselt publikuni läbilõike kodu- ja väliseesti kultuurist. 

Sel korral on rõhuasetus muusikal, sest muusika ühendab ka siis, kui (eestikeelsetest) sõnadest jääb väheks.  EMA 2024 aasta naisartist auhinna võitnud Alika toob oma võimsal häälel kuulajani omaloomingut ja teisi häid Eesti laule. Teine võimsa häälega laulja, mezzo-soprano Monika-Evelin Liiv, kelle kodulavaks on Soome Rahvusooper ja Londoni Covent Garden, viib reede õhtul kuulajad romantikaradadele. Arvo Pärti teavad kõik, aga vähemtuntud ei ole Veljo Tormis, kes tõi iidsed regilaulud eesti tänapäevases kultuuris kesksele kohale. Rahvamuusikud Celia Roose ja Ants Johanson kutsuvad kõiki töötuppa, et koos regilaule laulda. Koos Iti Tederiga Tormise Virtuaalkeskusest saadakse lähemalt tuttavaks Tormisega ja tema loominguga.

Ka festivali alatine suurim tõmbenumber – teater – viib meid muusikamaailma. Külas on Draamateater etendusega “Solist”, mis räägib Käbi Laretei elust, armastusest ja väljakutsetest nii muusikuna kui emana. Osades astuvad üles Kersti Kreismann, edukas noor jazzpianist Kirke Karja ja Apteeker Melchiori filmidest tuttavaks saanud Märten Metsaviir.

Tavapäraselt on programmis ka loengud ja näitused. Vabamu muuseumi tegevjuht Karen Jagodin toob külalisteni Vabamu näituse Eesti e-eduloost ja räägib lähemalt, kuidas Vabamu hoiab Eesti vabadust. Eesti Moekunstnike Ühenduse imeilusale näitusele eesti rahvuslikust moest “Eestlane olla…” räägib kaasa näituse kuraaator moekunstnik Anu Hint. Aga alati pole vaja Eestist näituseid tuua – keraamik Anne Pärtna toob Põhja-Carolinast kohale oma keraamikanäituse ja inspiratsiooni. Rhode Islandilt tulevad filmitegijad Heilika ja Ülo Pikkov, kes näitavad värskeid ja ägedaid Eesti lühifilme ja räägivad Eesti filminduse pärlitest. 

Programmi on kaasatud ka kogukonna enda põnevad tegemised. USA ainuke eestikeelne ajaleht Vaba Eesti Sõna tähistab oma 75. aastapäeva minevikku- ja tulevikkuvaatava konverentsiga ning soovijad saavad osaleda Maarja Pärl Lõhmuse korraldatud ajakirjanduse töötoas. Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides meenutab saabuvat Suurpõgenemise 80. aastapäeva ja tutvustab Eestisse mälestusmärgi püstitamist.

Kohal on Ülemaailmse Eesti Noortevõrgustiku esindajad USA-st, Eestist ja Euroopast, kes noorusliku hooga kutsuvad kõiki noori NextGen Mixer’ile, kus esineb popmuusik Svndra. NextGen seminaris arutavad noored omakeskis eesti keele õppe võimalusi, tagasipöördumise teemat, Eestis töötamist jms. 

Viimastel aastatel on festivalil saanud keskse koha Eesti toidu- ja joogikultuuri tutvustamine. Sel aastal on pop-up restoranina kohal pisikeselt Muhu saarelt restoran Tuul, kes pakub söögielamust ja Muhu maitseid terve festivali vältel. Joogiekspert Kadri Kroon toob soovijatele maitsta ja segada huvitavaid Eesti käsitöönapse, mis koostisosadeks on näiteks pohlad, kuslapuu- ja astelpajumarjad. 

Kultuuripäevade heaks partneriks on Skandinaavia Maja, kus sel korral linastub palju põnevust tekitanud kungfu komöödiafilm “Nähtamatu võitlus” (New York Times Critic’s Pick). Samuti lõppevad Kultuuripäevad Skandinaavia Majas Veljo Tormise regilaulude teise üritusega, kus muuhulgas osaleb muusikateadlane ja Tormise ekspert Mimi Daitz raamatuesitlusega.

Kultuuripäevade programm on leitav https://www.estonianculture.org/culturaldays . New Yorgi Eesti Kultuuripäevade peakorraldajaks on Eesti Kultuurifond Ameerika Ühendriikides koostöös New Yorgi Eesti Peakonsulaadi ja New Yorgi Eesti Majaga.