18. Июл 2024

Krasnojarski Eesti Kultuuriseltsil on sünnipäev

Krasnojarski rahvakultuuri autonoomia „EESTI” asutati 33 aastat tagasi .


Krasnojarski ümbruses on ammustest aegadest säilinud külad, kus elavad põhiliselt eestlased, näiteks  Estonia, Novo- Petseri, Räpina, Haidak, Bulanka, Narva ja Ülem Suetuk. Seega on Siberis olemas oma väike eesti maailm: seal elab eestlasi, kes räägivad nii eesti, kui vene ja ka setu keelt.

1991. aastal asutasin Krasnojarski krai Eesti Kultuuriseltsi „EESTI”.  Meie seltsi organiseerimisel toimusid kokkusaamised peaaegu kõikide eestlastega, kes elavad maakohtades.

Püüame säilitada  eesti rahvakombed ja traditsioone. Seltsil on tihedad sidemed oma  ajaloolise kodumaaga ja  eestlaste  kogukondadega kogu maailmas.

Meie seltsi nn “lemmik projektiks” peame  „Eesti maja” projekti, mille valmistasime rahvakultuuri autonoomia liikmete ja sõpradega seltsi 20. juubeliks.  “Eesti maja” installatsioon Krasnojarski Raamatu festivalil.

Muinasjutuline tikitud maja, villast koostatud lihavõttepüha tallekesed, video- installatsioon ja rahvakunst – selles on korraga nii meie küsimus kui vastus. Kas sai Siber meie esivanematele ja meile tõotatud maaks?  Kas õnnestus eestlastel ehitada oma maja ja leida oma õnn?

Vera Oinets