23. Май 2024

Karikatuuri isa. Daumier

Huumor on üks parimaid pingete ja hirmude leevendajaid. Seda tajuti 19. sajandi Prantsusmaal ning seda võiks rohkem kasutada ka tänapäeva Eestis. Üks võimalus selleks on kindlasti Daumier’ karikatuuride näitus!

Kutsume humoorikaid ja tõsiseid, nooremaid ja vanemaid inimesi sisukale päevale keset kuulsa Prantsuse karikaturisti Honoré Daumier põnevat loomingut 11.11

Kell 12–15 loominguline töötuba „Elu läbi huumori prisma“. Juhendab kunstnik ja muuseumipedagoog Berta Vahtra

Kell 14 ekskursioon näitusel vene keeles

Kell 15 Kuraatorituur „Nalja peab saama. Honoré Daumier’ karikatuurid“

Huumor on üks parimaid vältimatute pingete leevendajaid. Seda tajuti ka 19. sajandi Prantsusmaal, kus ühiskondlike pingete kuhjumisel vahetus pidevalt riigikord. Ainuüksi Daumier’ eluajal valitses kahel kohal riiki keiser ja ühel korral kuningas, kahel korral jõuti välja kuulutada vabariik ja lisaks osales Prantsusmaa kahes sõjas. Peale selle muutis ühiskonda tööstusrevolutsioon, mis viis Pariisi elanike arvu plahvatusliku kasvuni. Kõik see tähendas kuhjuvaid sotsiaalseid probleeme ja teravat eluruumide nappust. Samal ajal pakkus uus ajastu lihtrahvale ka uusi võimalusi puhkuseks, olgugi et ülerahvastatud suplusasutuste külastuse või linnalähirongidega reisimise näol.

Kõik see peegeldub ka Daumier’ karikatuurides, kus ta käsitleb oma ajastu teravaid poliitilisi vastasseise, ründab ebaõiglaseid riigimehi ja naeruvääristab üleidealiseeritud antiikkangelasi. Lisaks vaatame näitusel, kuidas kunstnik on kujutanud tolleaegseid pereelu muresid ja rõõme, puhkajaid tabanud äpardusi ja pariislaste lõputuid võitlusi olmeprobleemidega.