20. Июн 2024

Novembri kuukiri nr 74

Kogu kuukiri on allalaetav siit: Novembri kuukiri nr 74

Algas EKSÜ keeleampsude koolitussari

Sel sügisel pakub Eesti Kultuuriseltside Ühendus võimalust lihvida enda teadmisi kirjalikust eesti ametikeelest. Oktoobri ja novembri laupäevadel on kavas viis 25-minutilist keeleampsude koolitust, kus keelekoolitaja ja -toimetaja Kristel Ress annab nõu, kuidas kirjutada korrektselt, selgelt ja heas stiilis.

Esimene keelamps

Teine keeleamps

Mina, eestlane- eestlus Leedus

Uurime, milline on eestlaste kultuurisuhe, kui nad elavad Leedus — mida kõnelevad leedu kultuuri kogemisest eestlasena kunstnik Reiu Tüür, kes elab Kaunases 13 aastat ja tõlkija Annika Grisakov, kes kolis Vilniusse Užupisse 30 aastat tagasi. Mida märkame teel Kaunas – Kernave – Suderve – Vilnius – Ignalina – Visaginas, ehk Reiu ja Annika juttudest selgub seegi, miks ikkagi on leedulastele eriliselt tähtis ajalugu ja aastast 1410 pärinev võitluslipp, mida kõikjal kohtame.

AUDIO

Läti Eesti Seltsi igakuine eestikeelne saade

Kõne all hiljutine Eesti ja Läti välisministeeriumite keeleauhinna üleandmine Valkas, koos Urmas Reinsalu intervjuuga, Riia Eesti kooli tegemistest õppealajuhataja Aiva Plaucha intervjuu, lühiülevaade 1944.a suurpõgenemise teemalisest teaduskonverentsist Riigikogu konverentsisaalis 19.09., korraldatud Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu ja Riigikogu Välis-Eesti toetusrühma poolt. Toimetab Toomas Kalda.

Seltside tegemisi üle ilma

Eestlaste lõkkeplats Turu raamatumessil

Selle aasta Turu raamatumessil olid eestlased esindatud mitme huvitava väljapanekuga. Üks neist oli suvise metsa taustal olev hubane lõkkeplats, mis kutsus enda ümber kogunema ja juttu puhuma. Sellesse vestlusringi sisenes ka kaks tuntud eesti kirjanikku – Mart Sander, kes esitles messil oma uut romaani “Litsid” ja Tõnu Õnnepalu, kes tutvustas kaheosalist teost “Valede kataloog/Inglise aed”.

Mats Traat Bernis

Eesti Kultuuriselts Bernis tõi kokku kirjandushuvilisi üle Šveitsi. Peateema oli “Tööpataljon”, lisaks muud haakuvad mõtted. Erinevad arvamused alati rikastavad vestlust. Tõdesime taas, et inimesed näevad asju erinevalt. Lugeda on ikka mõnus ja teistega loetust rääkida ka. ….ja pühapäeval on ju paslik mõnusas seltskonnas tükk või paar kooki süüa.

 

80 aastat esimesest eestikeelsest jumalateenistusest Stockholmi Jakobi kirikus

Käesoleval aastal möödub 80 aastat ajast, kui praost Hjalmar Pöhl pidas Stockholmi Jakobi kirikus esimese eestikeelse jumalateenistuse. Kõikidest muutustest hoolimata toimuvad eestikeelsed jumalateenistused selles kirikus tänaseni.

Hõimupäev Tamperes

Selle aasta kavas tutvustas Heli eesti rahvariideid, mis peamiselt esindasid Lõuna-Eestit, kuid oli ka Kihnu ja teiste saarte riideid. Vingerpussid esitasid tantsukava ja tantsutasid kohalolijaid. Koostantsudeks oli Nõia neitsi, Kaera-Jaani samme ja Kägaraga liikusime ringi terves kultuurikeskuses!

Eesti Keelse Hariduse Selts 

7. oktoobril tähistasime Eestikeelse Hariduse Seltsi (EHS) eestvedamisel Helsingis Eesti saatkonnas õpetajate päeva.
Kokkusaamise mõte oli kuulata üksteise kogemusi, et saada aru, mis on eestlasest õpetaja jaoks Soomes töötades peamised murekohad, rõõmud, küsimused või ideed.

 

Kultuuriselts “Kodumaa” korraldas eesti kultuuri päeva

Kogu kohalik eestlaskond oli peoks põhjalikult valmistunud. Galina Tasso ning Alvine Visnap tegi võileibu, Paul Kochesokov valmistas liha kartuli ja rõõsakoorega. Pähna Kunilde tütar Inna tegi pirukaid kõrvitsatega. Laud sai väg pikk ning igati rahvuslik.

 

Kabardi-Balkaarias tähistati juubelit

27. oktoobril tähistati Kabardi-Balkaarias kohalike kultuuriseltside ühenduse e Vorokovi Fondi 35. asutamise aastapäeva.

Sellest said osa võtta kõik piirkondlikud kultuuriseltsid.

Esindatud oli eesti selts “Kodumaa”. Fond kinkis eestlastele, grusiinidele ning tšuvaššidele stiliseeritud rahvariiete komplekti.

Nou Pois Äläud

9.-11.09.2022 Jõekäärul Ontarios toimunud nädalavahetuse tantsulaagris “Nou Pois Äläud” osales enam kui 50 tantsijat, kelle naeratamise lihased olid vähemalt sama palju töös kui tantsulihased.

Mulgi lipu päev

Täämbesel Mulgi lipu päeval Tarvastun olli üten pallu mulke, nende sehen ka Mulkide Seltsi inimese. Senine mulgi vanem ands ameti ja ametiketi üle Visteri Kallele, kes om elupòline mulk ja ròhut oma edimesen kònen kiile ja mede eripära oidmise tähtsust ning selle man lastele òpetamist ja koduden kònelemist.

Mütoloogia ja kaasaeg

ERMi Sõprade Seltsi auliikme Kärt Summataveti kutsutud silmapaistvate ehte- ja metallikunstnike looming, mis väljendab
omalaadset tänapäevast vaadet oma kultuuri juurtele.

 

ESTIVAL 2023

Õhtu lõppes eestipärase Pikalaua peoga.  Laulis Götegorgi Eesti Segakoor ja seejärel pidas huvitava loengu Nami-Nami portaali asutaja ning omanik Pille Petersoo Eestist. Koogivõistluse võitja kuulutas välja Estivali juhatuse esinaine Aili Salve. Võidukoogi küpsetas Siiri Engebratt koos oma 4 aastase lapselapse Noomiga.

 

Konverents ja näitus “Adolf Hahn 190”

8. oktoobril möödus 190 aastat Narva-Jõesuu kuurordi asutaja ja arendaja Adolf Hahni sünnist. Tema tegevuse tutvustamiseks korraldati sel kuupäeval Narva-Jõesuus konverents ja pandi üles näitus fotodest ning dokumentidest koos selgitavate tekstidega. Ürituse ettevalmistamine algas aasta tagasi Narva-Jõesuu Koduloomuuseumis, kus pandi paika käsitletavad teemad, tegijad ja tegevuskava.

Kuldne sügis Eesti Aiakeses

Diana Gubareva ja Anzela Golubeva (Orav) nautimas kuldset sügist Kaukaasia mägedes. Laulavad eesti laule.

 

Linnud raamatu lehekülgedel

Krasnojarski krai Haida raamatukogu osales projektis “Linnud raamatu lehtekülgedel”, mille korraldas Krasnojarski Riiklik Teaduslik Raamatukogu.

Projekti tingimuste kohaselt oli vaja lugeda muinasjuttu, mille süžees on linnud ning seejärel oli vaja maalida üks lind vastavalt kohalikele traditsioonidele.

Eesti Maja talgud Los Angeleses

Hullamispäev Mikkelis

Koos Vesaisten ry-ga osalesime muinasjutu tunnis, kus lugesime ette Nõia 13 nõialugu eesti ja soome keeles. Kuna kõrvallauas oli esindatud NordTaie ry taaskasutusmaterjalidest ehted ja töötuba, sai põgusalt vesteldud ka ehete ajaloost ja nende kaitsemaagiast soome-ugri kultuuris.

Muhu Muuseum sai USAst hinnalise kingituse

Üks tema 40 aastat tagasi valminud maalidest “Juured” kujutab graafiliselt suurpere ajalugu puuna.

Paljud praegu Muhus või Saaremaal elavad inimesed leiavad sellelt oma esivanemad. Olen nüüd 75-aastane ja valmis oma perekonna ajaloost lahku minema.

Kotkajärvel peeti sügistalguid

Toronto Eesti Skaudisõprade Selts (TESS) pidas möödunud nädalavahetusel Kotkajärvel jällegi sügistalguid. Füüsiline töötegemine ilusa sooja ja kuiva ilmaga, puna-kollaseid vahtraid ja tammepuusid täis sügises metsas oli just see, mida enamus linnas elavaid talgulisi oma nädalavahetuseks vajasid.

 

Muhu tikand Peterburi Etnograafia Muuseumis

Oktoobrikuu nelja nädala jooksul toimus Peterburi Vene Etnograafiamuuseumis Muhu tikandi kursus.

Kursuse tulemuseks ei olnud mitte ainult proovitööd, vaid tikandiga valmis käekoti õmblemine.

Osaleda soovijate arv oli niivõrd suur, et kõik ei mahtunud  gruppi.

Seega polnud see kursus kaugeltki viimane Muhu tikandite projekt muuseumis.

Eesti rahvatants Norra pealinnas — juba 10 aastat!

Tuleva aasta jaanuaris tähistab Oslos tegutsev Eesti rahvatantsusegarühm Viikingid oma kümnendat juubelit. Seoses sellega on Viikingid alustanud sünnipäevakontserdi ning teistegi 2023.aasta jooksul toimuvate sündmuste ettevalmistamist.

Õpitund 2022

12.oktoobril toimus neljandat korda üle-eestiline sündmus “Õpitund 2022”, millest olid oodatud osa võtma kõik täiskasvanud, kes soovivad midagi uut õppida.

Meid kaasas Alatskivi raamatukogu ja Õpitund hobimesindusest, meest, mida mesilastoodangust saab ning ikka Mesinduse hobikeskuse teemadest ka.

 

Cimze seminar – eesti laulupidude häll

11. oktoobril Valga Muuseumi galeriis (Vabaduse 8) korraldasime Janis Cimze kultuuriseminari, et arutada Cimze pärandi ja selle tänapäevase tähenduse üle. Kultuuriseminaril esines Priit Riemann, Neeme Punder ja Pärja Svarpstina.


Meie partnerite kuukirju

Eesti Folkloorinõukogu kuukiri oktoober 2022

Eesti Folkloorinõukogu kuukiri november 2022

Üleilmse eestluse kuukiri, oktoober

Rootsi Eestlaste infokiri, oktoober


EKSÜ e-kuukirja saate muuta veel sisukamaks, kui saadate varakult teateid ja kajastusi oma sündmustest meie aadressile info@kultuuriseltsid.ee

Kuukirjaga saate liituda, kui saadate kirja aadressile info@kultuuriseltsid.ee EKSÜ tegemistega saab tutvuda kodulehel www.kultuuriseltsid.ee ja FBs