23. Mai 2024

Ruhnu Nööp 2024

Ruhnu Nööp on MTÜ Ruhnu Kultuuriruumi sünnipäeva puhul peetav iga-aastane tänuüritus.

Pidu rahvamajas on pühendatud kõigile saare kultuuriellu panustajatele, kus eriliselt silma paistnud inimesed pälvivad Ruhnu Nööbi laureaadi tiitli kolmes kategoorias – aasta põlisruhnlane, aasta ruhnlane ja aasta kultuurimetseen. Sel aastal toimus Ruhnu Nööp tänuüritus kevadisel pööripäeval kohapealse ettekande ja tordi söömisega ning virtuaalkülalistele veebiülekandena, et võimaldada ka kaugema kandi rahval saada osa Ruhnu ühest põnevamast kultuurisündmusest.

Ruhnu Kultuuriruumi aasta põlisruhnlane – Selles kategoorias tunnustatakse nööbiga ruhnurootslasi, kes on silmapaistva tegevusega Ruhnu kultuuriellu panustanud. Sel aastal pälvis tiitli Ellen Maria Jäger, kes koos teiste ruhnlastega oli sunnitud 1944. aastal Rootsi põgenema, kui oli vaid 4-aastane. Tänasel päeval veedab ta suure osa oma suvedest saarel ning on aktiivne Ruhnu kogukonna liige. Temaga vestlused on alati humoorikad ning huvitavad, legendaarne porgandikook unustamatu. Ellen kannab hästi välja oma punkbändide T-särgid, toetades samal ajal iga-aastast viiulilaagrit ja pärandiuurimusi.

Ruhnu Kultuuriruumi aasta ruhnlane – Siin kategoorias tunnustatakse nööbiga ruhnlast, kes on andnud saare kultuuriruumile unustamatu panuse ning aidanud seda tutvustada väljaspoolegi. Sel aastal pälvis tiitli Kadri Tukk – pikaaegne armastatud inglise ja eesti keele ning kirjanduse õpetaja Ruhnu Põhikoolis. Alati särav, põhjalik ja heatahtlik suurepärane õpetaja, keda õpilased ja kolleegid väga hindavad. Kadri on viinud läbi lugematul hulgal kooli- ja küla üritusi ning andeka kirjutaja ja pildistajana andnud suure panuse saare külaelu jäädvustamiseks läbi oma Ruhnu saarel elatud aastate. Tema loodud kõigile prii taaskasutuspunkt Hilbukas on nii kohalike kui ka turistide seas ülipopulaarne. Kadri on ka meid ülejäänud maailmaga ühenduses hoidva reisilaev Runö ristiema.

Ruhnu Kultuuri(ruumi) metseen – käesolevas kategoorias tunnustatakse nööbiga inimest, kelle tegevus on mõjutanud laiemalt Ruhnu kultuuriruumi arengut ja levikut nii meil kui mujal. Sel aastal pälvis tiitli Aivar Pohlak, kelle toel on saanud teoks iga-suviseid suurkontserdid saarel – Smilers, Terminaator ja Mihkel Raud. Aivari panus kultuuriruumi arengusse on toonud ruhnlastele eesti muusika kuldvara koju kätte. Tänu Pohlakule on saanud teoks ka mitmed koolireisid välisriikidesse. Aivarit koos perega saare peal ringi liikumas ja sõbralikke vestlusi pidamas näha on alati suur rõõm.

Käsitööna valminud nööbid sündisid inspireerituna traditsioonilistest Ruhnu rahvarõivastest, kus just nööpidele oli väikese detailina suurt tähelepanu pööratud. Ruhnus populaarsed triibulised vestid olid ka vanasti kaunite nööpidega varustatud ning eristavad tänagi igal pidulikul üritusel ruhnlase teisest rahvarõivaste kandjast. Nööbi kujunduse ja teostuse autor on Silver Roostik, kes suutis Ruhnu mustast tammest voolida välja stiilse disainiga ehtenööbi, mida kaunistavad tunnustuse saanute hõbedased initsiaalid. Hülgerasvaga poleerimine annab sellele veel viimase lihvi.

Ruhnu Kultuuriruum tänab teid kõiki!