21. apr. 2024

29. septembrist 1. oktoobrini 2023 toimus Simferoopolis ülevenemaaline etnograafiline festival.
2023. aasta festivali võistlusfilmide programmis oli 34 filmi 14 Vene Föderatsiooni piirkonnast, sealhulgas Krimmi Vabariigist ja Sevastopoli linnast. Kõik nad räägivad rahvuslikest traditsioonidest ja kommetest, kultuuride rikkusest ja mitmekesisusest.

Nominente oli mitu, sealhulgas festivali traditsiooniline “Venemaa mitmerahvuseline maailm” ja “Krimmi raam”.

Jalta filmikompanii “Kimmeeria” näitas 10 esilinastusfilmi Krimmist.

Dokumentaalfilm “Krimmi eestlased. Kevade maja” saavutas festivalil kolmanda koha. Filmis räägivad Simferoopolis ning Krasnodarka, Beregovoje ja Novenkoje külades elavad eestlased. Film räägib eestlaste Krimmi ümberasumise ajaloost, elust, külaelust ja hobidest

Filmis räägivad: Olga Skriptšenko (Salman), Irina Petrouchek (Salman), Rita Kadilkina (Kuusk), Valentin Salzberg, Klara Khoroševa (Widerman), Polina Pronina (Lotus), Galina Talberg, Ivan Murašov (Torbek), Jelena Astafieva (Lepasaar) ja tema perekond. Filmi eesmärk on säilitada eesti identiteeti ja kultuuri Krimmis.

Žürii kiitis kohalikku eesti seltsi eesti kultuuri kaitsmise eest väga. Ja nad suhtusid nendesse suure austusega. See tuli mitmele züriiliikmele üllatusena, et Krimmis elab eestlasi. 

Olga Salman

3 kaadrit sellest filmist