14. Jun 2024

Minevikumälestusi

13. jaanuaril esitleti Jakob Hurda Seltsi väljaandel ilmunud Põlvamaa kodulookogumiku “Minevikumälestusi” 6. osa.

Kuna tegu on traditsioonilise Jakob Hurda mälestuspäevaga (tänavu möödus 115 aastat tema lahkumisest), koguneti kõigepealt suurmehe kuju juurde. Seejärel suunduti Põlva Keskraamatukogu saali, kus süntesaatoril musitseeris Riivo Jõgi ja sai kohvitassi taga mõtteid vahetada. Täpselt kell 15 juhatas Raimond Valgre pala esitluse sisse. Et üksiti märgiti ära raamatukogude aasta algus, kõneles raamatukogu direktor Kati Maidla raamatukogude tähendusest, mille lühidalt saab võtta kokku nii: raamatukogu on kõigi jaoks! Järg jõudis raamatututvustuseni. Raamatu koostaja-toimetaja, seltsi asjur Niina Siirmann rõhutas, et seekordne kogumik on juubelihõnguline.

2021. aastal anti juba 30. korda välja Jakob Hurda rahvuskultuuri auhinnad, kogumikus on ära toodud kõik senised laureaadid (60)  koos elulooliste andmetega. Niisugust andmekogu varem ilmunud ei ole. Laureaatide hulgas on palju teenekaid inimesi:  Ingrid Rüütel,  Anne Ojalo, Mart Laar, Rein Veidemann,  Paul Hagu, Jüri Trei jt. Niina Siirmann andis sõna auhinna laureaatidele, kes kogumikus artikli avaldanud. Himmaste kodu-uurija Liina Kähr kirjutas kogumikku artikli kohtumistest Jakob Hurda lastelastelaste Helju Rääli ja Erik Hurdaga. Viimane elas kogu elu Saksamaal. Tiia Allas Võru Instituudist juhatab oma kirjatööga huvilised kirjanikest vendade Madis ja Ants Kõivu põnevatele radadele Põlva lähistel. Kogumikus on ka seltsi kauaaegse esimehe Rein Villa (1944-2007) ülevaade kuulsast peopaigast Intsikurmust. Ilmar Tagelil oli sellega seoses kokkutulnutele üllatavat rääkida: nimelt asunud 1940ndatel Intsikurmus staadion. Intsikurmuga seostub ka Põlva kui lõõtsapealinn. Annely Eesmaal Põlva Vallavalitsusest oli väga hea meel sellest kogumikku kirjutada. Samal teemal kõneles ka Janika Usin. Kümme lõõtspillipidu on selja taga ja traditsioon jätkub kindlasti. Kogumikus on ka Jakob Hurda Seltsi 25. ja Põlva Keskraamatukogu 95. sünnipäevale pühendatud artiklid, autoriks Külli Ots. Heimar Lenk käsitleb Põlvamaa Hoiu-Laenuühistut. Peterburi eestlaste esindaja Veronika Mahtina kirjutab sealsest Jaani kirikust ja kogudusest.Niina Siirmann tänas väga Mall Sermandit, kes on kujundanud-küljendanud viis kodulookogumikku.

Niina Siirmann rõhutas  ajaloolase ja kodu-uurija, auhinna laureaadi Milvi Hirvlaane teeneid. Milvi Hirvlaane on teinud kaastööd kõigile kogumikele ja olnud seltsi kodulootegevuse mentor.

Kõik huvilised on oodatud verivärske kogumikuga tutvuma!

 

Jakob Hurda nimeline Põlva Rahvahariduse Selts